O czasopiśmie

ISSN: 1732-9132   e-ISSN: 2719-9991   DOI: 10.15290/mhi

                               ERIH PLUS

Czasopismo naukowe „Miscellanea Historico-Iuridica” (MHI) ukazuje się nieprzerwanie od 2003 r. Zostało zapoczątkowane jako rocznik, od 2014 r. ma charakter półrocznika. Periodyk przygotowywany jest przez członków i współpracowników Katedry Nauk Historyczno-Prawnych, Filozofii i Teorii Prawa oraz Komparatystyki Prawniczej na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Publikowane na naszych łamach teksty mają charakter historyczno-prawny lub traktują o prawie współczesnym z wyraźnym kontekstem historycznym. Obejmują one problematykę od prawa rzymskiego do historii prawa XX wieku. Istotna część tekstów koncentruje się na dziejach prawa państw komunistycznych oraz historii prawa w Europie Środkowo-Wschodniej. W naszym periodyku publikujemy artykuły naukowe, glosy i artykuły recenzyjne, każdy z nich podlega podwójnej recenzji i sprawdzeniu przez system antyplagiatowy.

W poszczególnych tomach i zeszytach znajdziemy efekty pracy badaczy z ośrodków naukowych i akademickich z różnych części Polski, Europy i świata, a także uznanych lub perspektywicznych naukowców współpracujących z Wydziałem Prawa UwB. Ważną częścią każdego tomu są dokumenty archiwalne, będące efektem poszukiwań badawczych naszych autorów, a także kronika białostockiego środowiska historyków prawa.

Regularnie poszczególne zeszyty poświęcane są konkretnym motywom przewodnim (np. rewolucje rosyjskie, system wersalski), które ustalane są na podstawie zapotrzebowania na opracowanie określonych zagadnień, nadchodzących rocznic wydarzeń społeczno-prawnych i politycznych, wydarzeń bieżących, a także najnowszych trendów w nauce. Inne zeszyty stanowią zbiory varia, czyli najciekawszych nadesłanych tekstów o tematyce różnej, bądź zbiory artykułów pokonferencyjnych.

-------------------------------------------------------------------

Od 2008 r. periodyk „Miscellanea Historico-Iuridica” umieszczony jest w wykazie czasopism punktowanych prowadzonym przez ministerstwo właściwe ds. szkolnictwa wyższego na potrzeby parametrycznej oceny jednostek naukowych. W najnowszym wykazie z dnia 1 grudnia 2021 r. nasze czasopismo uzyskało 100 punktów.

-------------------------------------------------------------------

Treść każdego tomu dostępna jest w całości (open access) na naszej stronie internetowej, opracowanej zgodnie ze standardami dostępności cyfrowej wprowadzonymi w dniu 21 grudnia 2023 r. w Uniwersytecie w Białymstoku.
Abstrakty i inne elementy poszczególnych artykułów dostępne są online w różnego rodzaju bazach danych, m.in. CEEOL (Central and Eastern European Online Library), CEJSH (Central European Journal of Social Sciences and Humanities) i Index Copernicus (ICI Journals Master List). Pierwotną wersją „Miscellanea Historico-Iuridica” była forma drukowana, od 2021 r. czasopismo wydawane jest wyłącznie w wersji elektronicznej.

-------------------------------------------------------------------

W 2019 r. nasz periodyk uzyskał środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”. W 2021 r. otrzymaliśmy wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych” (realizacja projektu w latach 2023-2024).

-------------------------------------------------------------------

Czasopismo „Miscellanea Historico-Iuridica” jest udostępniane, ujęte lub indeksowane w następujących repozytoriach, serwisach i bazach danych:

  1. Podlaska Biblioteka Cyfrowa
  2. Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku
  3. CEEOL - Central and Eastern European Online Library
  4. CEJSH - Central European Journal of Social Sciences and Humanities
  5. Index Copernicus (ICI Journals Master List)
  6. PBN - Polska Bibliografia Naukowa
  7. Biblioteka Nauki
  8. Arianta - Naukowe i branżowe polskie czasopisma elektroniczne
  9. EZB – Elektronische Zeitschriftenbibliothek (Electronic Journals Library)
  10. ERIH PLUS
  11. Google Scholar
  12. ResearchGate
  13. ISSN Portal (International Standard Serial Number)
  14. Crossref
  15. OpenAlex

-------------------------------------------------------------------

Profile naszego czasopisma w mediach społecznościowych:

  1. Facebook
  2. Instagram
  3. X
  4. LinkedIn
  5. Blogger