Proces recenzyjny

Redakcja może odrzucić nadesłany tekst bez zasięgania opinii recenzentów na podstawie wewnętrznej opinii członka redakcji lub doradcy redakcyjnego. Podstawą do odrzucenia jest brak spójności artykułu z profilem czasopisma, nieosiągnięcie przez Autora minimalnych standardów jakościowych lub rażące niedostosowanie tekstu do wymogów redakcyjnych.

Recenzji każdego tekstu dokonuje dwóch niezależnych ekspertów zewnętrznych o znaczących osiągnięciach naukowych w dziedzinie nauki, której dotyczy publikacja. Recenzenci nie należą do Redakcji czasopisma i są spoza jednostki, w której afiliowany jest Redaktor Naczelny czasopisma.

Redakcja stosuje model recenzowania, gdzie Autor i Recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double blind review). Redakcja nie ujawnia Autorom tożsamości Recenzentów poszczególnych artykułów. Wraz z publikacją danego zeszytu udostępniania jest jedynie lista Recenzentów pracujących przy tymże numerze.

Recenzje sporządzane są w formie pisemnej na udostępnianym Recenzentom formularzu recenzyjnym. Przy sporządzaniu recenzji wymagany jest obiektywizm, każda forma krytyki odnosząca się do osoby Autora uważana jest przez Redakcję za niedopuszczalną. Recenzent powinien sformułować swoje opinie, uwagi i wskazówki w sposób jasny i zrozumiały, który umożliwi Autorowi dokonanie niezbędnych lub wskazanych zmian. Recenzja powinna być zakończona jednoznaczną rekomendacją co do publikacji, dokonania korekty lub odrzucenia tekstu. Na wyraźną prośbę Recenzent może zapoznać się z poprawioną przez Autora wersją artykułu.

W przypadku dwóch sprzecznych recenzji, Redakcja może przekazać tekst do oceny trzeciemu ekspertowi zewnętrznemu, sformułować dodatkowe uwagi i wskazówki dla Autora lub nie dopuścić artykułu do publikacji.

Każdy recenzowany artykuł objęty jest klauzulą poufności w stosunku do wszystkich zawartych w nim treści.