Etyka wydawnicza

Zasady etyki wydawniczej stosowanej przez Redakcję Miscellanea Historico-Iuridica oparte są na Kodeksie Postępowania i Najlepszych Wskazówkach dla Redaktorów Czasopism (the Code of Conduct and Best Pratice Guidelines for Journal Editors) opracowanych przez Komisję ds. Etyki Publikacji (COPE).

 

Polityka Redakcji

Redakcja ponosi pełną odpowiedzialność za treść wszystkich opublikowanych w Czasopiśmie artykułów i innych tekstów. Redakcja gwarantuje Autorom wszystkich nadesłanych tekstów merytoryczną i obiektywną ich ocenę wyłącznie na podstawie ich zawartości merytorycznej. Płeć, narodowość, orientacja seksualna, wiara, afiliacja instytucjonalna Autora oraz inne czynniki pozamerytoryczne nie mają wpływu na ocenę artykułu. Ostateczną decyzję o przyjęciu artykułu do publikacji lub odrzuceniu podejmuje Redakcja. Decyzja ta opiera się na znaczeniu, oryginalności i przejrzystości artykułu, ważności badania i jego znaczeniu dla profilu Czasopisma. Redakcja i żaden członek personelu redakcyjnego nie może ujawniać żadnych informacji o przesłanym artykule osobie innej niż Autor artykułu, recenzenci lub inni doradcy redakcyjni. Redakcja zobowiązuje się do publikacji poprawek, sprostowań, wyjaśnień i przeprosin oraz do wycofania artykułu, jeśli jego Autor dopuścił się jakichkolwiek nieetycznych czynności. Redakcja nie pobiera opłat od Autorów ani nie im wypłaca wynagrodzenia za publikację.

 

Powinności Autorów

Wszelkie teksty nadsyłane do Miscellanea Historico-Iuridica powinny być oryginalnymi i samodzielnymi dziełami autorów. W celu wyeliminowania możliwości plagiatu są one sprawdzane za pomocą programu antyplagiatowego. Autor ma obowiązek poinformowania Redakcji o wszystkich podmiotach, które miały udział w tworzeniu pracy oraz o źródłach jej finansowania. W przypadku wykrycia przez Autora ewentualnych błędów jest on zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia ich do Redakcji. Autor powinien odpowiedzieć na uwagi recenzentów oraz może odwołać się od decyzji redakcyjnych. W sytuacji, gdy nie zgadza się z uwagami zawartymi w recenzji, powinien przekazać Redakcji istotne uwagi i objaśnienia swoich opinii.

 

Plagiat – zasady postępowania

Redakcja Miscellanea Historico-Iuridica nie akceptuje jakichkolwiek przejawów zjawiska plagiatu. Autor zobowiązany jest do wskazania wszystkich danych i publikacji z których korzystał przy tworzeniu pracy. Każde podejrzenie plagiatu podlega badaniu przez Redakcję, a po jego stwierdzeniu wdrożone zostają odpowiednie procedury. W przypadku potwierdzenia ewidentnego plagiatu Redakcja zastrzega, że informuje o nim również przełożonych Autora.  

 

Oznaczenie Autora tekstu

Współautorstwo artykułu powinno być ograniczone tylko do osób, które przyczyniły się znacząco do jego powstania. W przypadku współautorstwa autor korespondencyjny składa Redakcji oświadczenie wskazujące dokładnie rodzaj i zakres wkładu poszczególnych autorów w opracowanie artykułu, jego założeń, metod badawczych, interpretacji wyników badania. Redakcja nie akceptuje wszelkich przejawów takich zjawisk jak autorstwo gościnne i autorstwo grzecznościowe (zaleca się przeniesienie nazwiska do sekcji podziękowań) czy autorstwo widmo (w przypadku wykrycia zaleca się dodanie autora widmo do listy autorów). Każdy badacz wymieniony jako autor pracy musi mieć realny i niezaprzeczalny wkład w jego powstanie. Dopuszczalne są prośby o zmianę listy autorów, natomiast Redakcja zastrzega sobie prawo do gruntownego zbadania każdego przypadku tego typu.

 

Zakaz dublowania publikacji

Redakcja Miscellanea Historico-Iuridica odrzuca teksty, które zostały już opublikowane na łamach innych czasopism lub pozycji książkowych, bądź takie, które zostały już złożone w innej redakcji w celu publikacji. Redakcja zastrzega sobie badanie statusu artykułu na każdym etapie procesu wydawniczego, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości rozpocznie działania zgodne z zaleceniami COPE.

 

Fałszowanie danych

Rzetelność wyników badań naukowych jest jedną z podstawowych wartości, które Redakcja Miscellanea Historico-Iuridica przestrzega, propaguje i chroni. Wszelkie przejawy nierzetelności, a tym bardziej jawnego fałszowania i fabrykowania wyników badań bądź wykorzystywanych źródeł spotkają się ze stanowczym potępieniem i skutkować będą poinformowaniem o nich pracodawcy Autora.

 

Recenzowanie prac

Każdy recenzent wykonuje swoją pracę anonimowo, a wykonane przez niego recenzje powinny być obiektywne i zgodne z zasadami rzetelności naukowej. Recenzowany tekst powinien pozostać w tajemnicy, a znajdująca się w nim treść nie powinna być wykorzystywana przez recenzenta do czasu jej publikacji. Nieodpowiednią jest krytyka odnosząca się bezpośrednio do osoby autora, autor i recenzent nie powinni pozostawać ze sobą w relacjach mogących mieć wpływ na kształt recenzji.

 

Konflikt interesów

Stwierdzony bądź zgłoszony konflikt interesów skutkuje zawieszeniem prac redakcyjnych nad danym tekstem do czasu wyjaśnienia sprawy przez Redakcję Miscellanea Historico-Iuridica.

Konflikt interesów powinien zostać zgłoszony Redakcji przez Autora, który uważa, że w jego ocenie pełnione przez niego role mogą wpływać lub mogą być uznane przez osoby trzecie za wpływające na jego obiektywizm podczas prowadzenia badań lub prezentacji ich wyników. Konflikt interesów może mieć miejsce w przypadku występowania związku Autora z jednostką (instytucją, przedsiębiorstwem lub urzędem publicznym), która jest bezpośrednio zainteresowana lub czerpie korzyści z przyjęcia określonej intepretacji prawa. Chodzi o związki polegające na:

pracy w danej jednostce, także na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia, odpłatnego reprezentowania jej jako pełnomocnik lub występowania w jej imieniu lub na jej rzecz jako ekspert (w toku prac nad tekstem lub w ciągu ostatnich 3 lat), w szczególności gdy zgłoszony do druku tekst jest powtórzeniem lub przerobioną wersją pisma procesowego czy opinii przygotowanej dla danej jednostki;

braniu przez Autora udział w wydaniu orzeczenia czy rozstrzygnięcia sądu bądź innego organu, które następnie analizują w zgłoszonej publikacji naukowej;

korzystaniu ze środków danej jednostki na przeprowadzenie badań zarówno będących przedmiotem publikowanego artykułu, jak również innych przeszłych (przeprowadzonych w ciągu ostatnich 3 lat) lub obecnie prowadzonych badań, w tym pokrycia kosztów publikacji.

 

Procedura publikacji uwzględniająca kwestie konfliktu interesów:

1. Przy zgłaszaniu tekstów do czasopisma Autor informuje Redakcję, czy uważa, że w jego przypadku może zachodzić konflikt interesów w opisanym wyżej znaczeniu.

2. Wystąpienie konfliktu interesów nie oznacza, że przygotowany tekst nie może lub nie powinien zostać opublikowany, pod warunkiem jednak, że wskazane związki z jednostkami nie wpływają na rzetelność i prawidłowość dowodu naukowego oraz jakość przeprowadzonych badań prezentowanych w publikacji naukowej.

3. Recenzent powinien zostać poinformowany o fakcie zgłoszenia konfliktu interesów (bez ujawniania jego natury). Dzięki temu w recenzji będzie mógł ocenić, czy mimo zgłoszonego konfliktu od strony naukowej tekst został przygotowany rzetelenie i zawiera obiektywne analizy oraz wyniki badań.

4. Redakcja zastrzega sobie możliwość wystąpienia z wnioskiem do Autora o dostarczenie oświadczenia co do braku konfliktu interesów.

5. Nieujawienie informacji o konflikcie interesów stanowi naruszenie zasad etyki i dobrych obyczajów naukowych.