Orzecznictwo Sądu Pokoju w Śremie – próba opracowania statystycznego
Słowa kluczowe:
Kodeks Napoleona, Landrecht z 1794 r., sąd pokoju, Księstwo WarszawskieAbstrakt
Celem artykułu jest wskazanie czym zajmował się Sąd Pokoju w Śremie w okresie Księstwa Warszawskiego, i jakie problemy były istotne dla społeczeństwa wielkopolskiego początku XIX w., we wstępnej fazie epoki przechodzenia od feudalizmu do kapitalizmu. W badaniach zastosowano metodę statystyczną. Wybór Sądu Pokoju w Śremie podyktowany jest okolicznością, że jego akta zachowały się do naszych czasów we względnie najpełniejszym stopniu. Spuścizny sądów tego szczebla z reguły zostały całkowicie utracone lub zachowały się w stopniu szczątkowym. Ponadto autor pragnie udzielić odpowiedzi na pytanie na ile sędziowie ze Śremu stosowali się do litery ustaw obowiązujących w Księstwie Warszawskim, a w jakim stopniu orzekali w oparciu o własne poczucie sprawiedliwości. Istotne jest przy tym to, że w Księstwie Warszawskim równolegle pozostawały w mocy Kodeks Napoleona (KN) i Landrecht Pruski z 1794 r., co musiało stawiać przed sędziami liczne wyzwania. Kodeks Napoleona jest ustawą o czysto kapitalistycznym charakterze, podczas gdy Landrecht jest kodyfikacją epoki przejściowej o pierwiastkach zarówno feudalnych, jak i kapitalistycznych. Autor stara się ocenić na ile poprawnie radzili oni sobie z tym problemem.
Bibliografia
Archiwum Główne Akt Dawnych, Trybunał Cywilny Kaliski.
Archiwum Narodowe w Krakowie, Sądy Księstwa Warszawskiego – zbiór szczątków zespołów.
Archiwum Państwowe w Łodzi, Sąd Policji Prostej Okręgu Zgierskiego.
Archiwum Państwowe w Łodzi, Rząd Gubernialny Piotrkowski – Anteriora, sygn. 1597.
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Sąd Pokoju w Śremie.
Archiwum Państwowe w Suwałkach, Akta miasta Suwałk, sygn. 484, Akta kar policyjnych, dekret z 26 VII 1810 r. o organizacji sądów kryminalnych w b. Galicji, Dziennik Praw, t. II.
Grynwaser H., Kodeks Napoleona w Polsce, [w:] Pisma, t. 1, Wrocław 1951.
Grynwaser H., Kwestia agrarna i ruch włościan w Królestwie Polskim w pierwszej połowie XIX wieku, [w:] Pisma, t. 1, Wrocław 1951.
Kanecki O., O potrzebie studiów nad historią prawa – przemyślenia na tle rozważań Tomasza Opalińskiego zawartych w monografii „Stan chłopski w Księstwie Warszawskim w świetle akt sądowych”, „Miscellanea Historico-Iuridica” 2022, t. 21, z. 2.
Kochanowicz J., Pańszczyźniane gospodarstwo chłopskie w Królestwie Polskim w I połowie XIX wieku, Warszawa 1981.
Królasik T., Francuski model postępowania egzekucyjnego w Księstwie Warszawskim i w Królestwie Polskim w latach 1808-1823, praca doktorska, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2018.
Łowiński H., Szkodnictwo i defraudacje leśne na tle stosunków społecznych, „Sylwan” 1967.
Malinowska I., Tak zwane prawo karcenia chłopów poddanych i czeladzi według kodyfikacji pruskiej z 1794 r., „Czasopismo Prawno-Historyczne” 1953, t. 5.
Miłobędzki J., Gospodarka leśna i Lasy Narodowe Księstwa Warszawskiego, „Sylwan” 1959.
Neue Sammlung aller in dem souverainen Herzogthum Schlesien und der demselben incorporirten Grafschaft Glatz in Finanz-, Polizey-Sachen etc. ergangenen und publicirten Verordnungen, Edicte, Mandate, Rescripte etc, Breslau 1802.
Oniszczuk A., Pod presją nowoczesności. Władze Księstwa Warszawskiego wobec Żydów, Warszawa 2021.
Opaliński T., Stan chłopski w Księstwie Warszawskim, Warszawa 2020.
Pomianowski P.Z., Spory pomiędzy posesorami a chłopami dóbr Cieni i Michałowa w czasach Księstwa Warszawskiego, „Czasopismo Prawno-Historyczne” 2020, t. 72, z. 2.
Powszechne prawo krajowe dla państw pruskich, Poznań 1826.
Rosner A., Sądy pokoju w Księstwie Warszawskim. Kształt prawny, funkcjonowanie, sędziowie i urzędnicy, praca doktorska, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1985.
Sobociński W., Historia ustroju i prawa Księstwa Warszawskiego, Toruń 1964, s. 244.
Urządzenie dla Prus Południowych obostrzające, aby nie wypuszczano na paszę bydła bez pasterzy, i względem opłaty wykupnej dla uszkodzonych, Warszawa [1804].
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Miscellanea Historico-Iuridica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.