Ogłoszenia

Szanowni Państwo,

niezmiernie miło nam powitać Państwa na naszej witrynie internetowej. Wraz z nadejściem nowej dekady postanowiliśmy zaktualizować nasz wizerunek oraz usprawnić kontakt z czytelnikami i autorami. Efektem tych zmian oprócz nowej strony jest nowe logo czasopisma, przejrzystsze instrukcje dla autorów, udostępnione zasady naszej etyki wydawniczej, a także profile naszego periodyku na portalach społecznościowych Facebook, X (dawniej Twitter) i Instagram. Do tego w budynku Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odebrać można dwujęzyczne ulotki zachęcające do publikacji wyników swych badań na łamach naszego czasopisma.

Zapraszamy do regularnego śledzenia poniższej strony, na której zamieszczane będą wszelkie aktualności, w tym informacje o zmianach, nabory „call for papers” oraz oczywiście najnowsze tomy naszego półrocznika.

Do zobaczenia!

  • Tom XX opublikowany

    2024-01-18

    Z wielką przyjemnością informujemy, że oba zeszyty tomu XXII naszego czasopisma są już w całości dostępne na naszej stronie internetowej!

    W 2022 r. minęła 100. rocznica powstania Najwyższego Trybunału Administracyjnego. Z tej okazji jeden z zeszytów postanowiliśmy poświęcić szeroko pojętej tematyce sądownictwa administracyjnego. Jednak liczba zgłoszonych tekstów, a także liczne propozycje nadesłania kolejnych prac, skłoniły Redakcję do przedłużenia terminu przyjmowania artykułów oraz do poświęcenia motywowi przewodniemu obu zeszytów kolejnego tomu.

    Tradycyjnie w obu zeszytach znajdziemy także dział Varia, w których publikowane są teksty o tematyce różnej (niezwiązanej z motywem przewodnim).

    Przeczytaj więcej na temat Tom XX opublikowany
  • Nowy członek Rady Naukowej

    2024-01-10

    Z przyjemnością informujemy, że do grona Rady Naukowej naszego czasopisma dołączył prof. Martin Löhnig z Uniwersytetu w Ratyzbonie (Universität Regensburg).

    W latach 2019-2021 prof. Löhnig sprawował funkcję dziekana Wydziału Prawa ratyzbońskiej uczelni, obecnie kieruje działającą w jego strukturach Katedrą Prawa Prywatnego, Historii Prawa Niemieckiego i Europejskiego oraz Prawa Kanonicznego. Od 2022 r. jest dyrektorem naukowym Instytutu Prawa Europy Wschodniej (Institut für Ostrecht).

    Przeczytaj więcej na temat Nowy członek Rady Naukowej
  • Ewaluacja w Index Copernicus za rok 2022

    2023-09-28

    Miło nam poinformować, że po najnowszej ewaluacji działalności naszego czasopisma za rok 2022 w międzynarodowej bazie indeksacyjnej czasopism naukowych ICI Journals Master List otrzymaliśmy wskaźnik ICV (Index Copernicus Value) o wartości 92.87 pkt (na maksymalne 100 pkt). Wskaźnik ICV odzwierciedla poziom rozwoju czasopisma oraz siły jego oddziaływania na świat nauki. 

    Niniejsza ocena potwierdza wysoką jakość naszego czasopisma oraz dobry kierunek działań obrany przez Redakcję. Dziękujemy wszystkim autorom, recenzentom i innym współpracownikom, gdyż jest to nasz wspólny owoc pracy.

    Przeczytaj więcej na temat Ewaluacja w Index Copernicus za rok 2022
  • Ewaluacja w Index Copernicus za rok 2021

    2022-09-25

    Miło nam poinformować, że po najnowszej ewaluacji działalności naszego czasopisma za rok 2021 w międzynarodowej bazie indeksacyjnej czasopism naukowych ICI Journals Master List otrzymaliśmy wskaźnik ICV (Index Copernicus Value) o wartości 96.91 pkt (na maksymalne 100 pkt). Wskaźnik ICV odzwierciedla poziom rozwoju czasopisma oraz siły jego oddziaływania na świat nauki. 

    Nasza obecna ocena stanowi wyraźny awans w stosunku do zeszłorocznej ewaluacji, kiedy otrzymaliśmy 83.52 pkt. Dziękujemy wszystkim autorom, recenzentom i innym współpracownikom, gdyż jest to nasz wspólny owoc pracy.

    Przeczytaj więcej na temat Ewaluacja w Index Copernicus za rok 2021
  • Call for Papers 2022 (zeszyt 1)

    2021-12-29

    Szanowni Autorzy, drodzy Czytelnicy!

    Redakcja Miscellanea Historico-Iuridica ma zaszczyt ogłosić nabór tekstów do zeszytu 1 tomu XXI (za rok 2022) naszego czasopisma.

    W 2021 r. mija 140 lat od pierwszej polskiej próby edycji akt sejmikowych. W 1881 r. Franciszek Kluczycki wydał laudum województwa sandomierskiego z 1672 r. Od tego momentu rozpoczął się długi proces publikacji akt sejmikowych, podczas których okresy ożywienia wydawniczego przeplatały się z czasami zastoju. W XXI w. dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Humanistyki mamy do czynienia z nieporównywalną w historii intensyfikacją prac. W całej Polsce powstało lub kształtuje się kilkanaście wieloosobowych grup badawczych, które zajmują się edycją materiałów sejmikowych województw Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spektakularne osiągnięcia edytorskie zaczynają przekładać się na możliwości pogłębionych badań historyczno-prawnych. Dlatego motywem przewodnim jednego z zeszytów za rok 2022 ogłaszamy:

    Edycje źródłowych akt sejmikowych (przeszłość – teraźniejszość – przyszłość)

    Redakcja czasopisma Miscellanea Historico-Iuridica zaprasza do składania artykułów naukowych, wydań źródłowych i recenzji. Planowany zeszyt za rok 2022 ma dotyczyć sejmików ziemskich. Tematem przewodnim tomu będą:

    1. Edycje źródłowe akt sejmikowych:
      a) kwestie edytorskie związane z monumentalnymi edycjami prezentującymi dorobek samorządu szlacheckiego w epoce wczesno nowożytnej,
      b) recenzje tomów akt sejmikowych,
      c) edycje źródłowe wybranych dokumentów związanych bezpośrednio lub pośrednio z laudami sejmikowymi.
    2. Stan badań nad sejmikami ziemskimi – zainteresowani jesteśmy zarówno ujęciem syntetycznym, jak i szczegółowymi pracami analitycznymi.

    Teksty prosimy zgłaszać do 30 czerwca 2022 r. Prosimy autorów o zapoznanie się z wymaganiami technicznymi zawartymi w zakładce „Dla autorów” na stronie czasopisma.

    Przeczytaj więcej na temat Call for Papers 2022 (zeszyt 1)
  • MHI w najnowszym ministerialnym wykazie czasopism naukowych

    2021-12-13
    Z przyjemnością informujemy, że w najnowszym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, który prowadzony jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, nasz periodyk otrzymał 100 punktów.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom, recenzentom i innym współpracownikom, którzy w kluczowy sposób przyczynili się do rozwoju naszego czasopisma, umożliwiając powyższy sukces.

    Wykaz dostępny tutaj. Przeczytaj więcej na temat MHI w najnowszym ministerialnym wykazie czasopism naukowych
  • Ewaluacja w Index Copernicus

    2021-10-30
    Miło nam poinformować, że po najnowszej ewaluacji działalności naszego czasopisma z ostatnich trzech lat, w międzynarodowej bazie indeksacyjnej czasopism naukowych ICI Journals Master List otrzymaliśmy wskaźnik ICV (Index Copernicus Value ) o wartości 83.52 pkt (na maksymalne 100 pkt). Wskaźnik ICV odzwierciedla poziom rozwoju czasopisma oraz siły jego oddziaływania na świat nauki. 

    Nasza obecna ocena stanowi zdecydowany awans w stosunku do poprzedniej ewaluacji z 2017 r., kiedy otrzymaliśmy 60.53 pkt. Dziękujemy wszystkim autorom, recenzentom i innym współpracownikom, gdyż jest to nasz wspólny owoc pracy. Przeczytaj więcej na temat Ewaluacja w Index Copernicus
  • MHI w bazie ERIH PLUS

    2021-10-11
    Mamy wielką przyjemność ogłosić, że nasze czasopismo pomyślnie przeszło weryfikację dokonaną przez NSD (Norwegian Centre for Research Data) i zostało umieszczone na liście ERIH PLUS (European Reference Index for the Humanities), będącą międzynarodowym indeksem czasopism naukowych z dziedzin humanistycznych i społecznych. 

    Do bazy ERIH PLUS trafiają tylko czasopisma spełniające określone kryteria, m.in. posiadające komitet redakcyjny, radę naukową, posiadające ustaloną procedurę recenzyjną czy określony stopień umiędzynarodowienia. Przeczytaj więcej na temat MHI w bazie ERIH PLUS
  • Call for Papers 2021

    2021-05-13

    Szanowni Autorzy, drodzy Czytelnicy!

    Redakcja Miscellanea Historico-Iuridica z przyjemnością ogłasza nabór tekstów do tomu XX naszego czasopisma. Numer za rok 2021, zgodnie z utrwaloną praktyką, podzielony zostanie na 2 zeszyty.

    Inspiracją tematyczną jednego z nich będzie okrągła 100. rocznica uchwalenia konstytucji marcowej. Zakończenie I wojny światowej oznaczało całkowitą zmianę mapy politycznej Europy. Powstaniu nowych państw towarzyszyły głębokie zmiany ustrojowe w tych państwach, które przetrwały falę rewolucji i ewolucji. Cechą wspólną zmian ustrojowych prawie wszędzie był ich demoliberalny charakter. Wspólny był także późniejszy powszechny upadek demoliberalnego konstytucjonalizmu. W związku z powyższym, motywem przewodnim jednego z zeszytów tomu XX ogłaszamy:

    Powstanie  i upadek demoliberalnych konstytucji po I wojnie światowej. W stulecie uchwalenia polskiej konstytucji marcowej

    Teksty mogą dotyczyć podłoża ideologicznego, okoliczności uchwalenia poszczególnych konstytucji, ich rozwiązań prawnych, praktyki stosowania konstytucji, wreszcie ich upadku. Liczymy na to, że zgłoszone do publikacji prace pozwolą na stworzenie szerszego obrazu konstytucjonalizmu w I połowie XX wieku.

    Zeszyt drugi planowany jest jako numer Varia, tj. wielotematyczny, bez ograniczeń co do podejmowanej w tekstach problematyki lub zakresu czasowego.

    Teksty prosimy zgłaszać do 30 września 2021 r. Mile widziane są prace obcojęzyczne, które będą preferowane w wypadku nadesłania większej liczby tekstów. Prace o wyżej zakreślonej tematyce przewodniej będą miały pierwszeństwo publikacji w przypadku nadesłania nieproporcjonalnej liczby tekstów.

    Autorów prosimy o zapoznanie się z wymogami technicznymi zawartymi w zakładce Dla Autorów.

    Przeczytaj więcej na temat Call for Papers 2021
  • Call for Papers 2020

    2020-03-23

    Szanowni Autorzy, drodzy Czytelnicy!

    Redakcja Miscellanea Historico-Iuridica ma zaszczyt ogłosić nabór tekstów do tomu XIX naszego periodyku. Numer za rok 2020 tradycyjnie podzielony zostanie na 2 zeszyty, których tematy przewodnie orbitować będą wokół dwóch obchodzonych w tym roku okrągłych jubileuszów.

    Pierwszym z nich jest 50. rocznica zawarcia układu pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową i Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji stosunków między tymi dwoma państwami. Dokument został podpisany 7 grudnia 1970 r. w Warszawie przez premiera PRL Józefa Cyrankiewicza i kanclerza RFN Willy’ego Brandta. Jego znaczenie było przełomowe w dziejach polsko-niemieckiego sąsiedztwa, gdyż potwierdzał on kwestionowaną do tej pory przez Niemcy Zachodnie granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. Stał się także podstawą traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r. zawartego przez wolną już Polskę oraz zjednoczone już Niemcy. Okrągłe rocznice podpisania obu tych dokumentów stanowią otwarte zaproszenie do szerszej analizy prawnych aspektów stosunków polsko-niemieckich.

    Drugim jubileuszem jest 30-lecie obowiązywania Konwencji o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Konwencja weszła w życie 2 września 1990 r. i jest dokumentem obowiązującym we wszystkich państwach świata z wyjątkiem USA. Stała się istotnym źródłem praw najmłodszych członków społeczeństwa i wartościowym przyczynkiem do opracowania wewnętrznych regulacji w wielu krajach. 30. rocznica jej obowiązywania skłania do refleksji nad historią rozwoju praw dziecka, a także do prac porównawczych nad ich stanem w danych miejscach i okresach.

    Biorąc pod uwagę powyższe jubileusze ustaliliśmy następujące tematy przewodnie tomu XIX:

    1. Prawne aspekty w historii polsko niemieckiego-sąsiedztwa.
    2. Prawa najmłodszych po 30-leciu obowiązywania Konwencji o prawach dziecka.

    Serdecznie zapraszamy do nadsyłania tekstów do 30 lipca br. Mile widziane są prace obcojęzyczne, które będą preferowane w wypadku nadesłania większej ilości tekstów. Tematy przewodnie nie przesądzają o odrzuceniu prac o innej tematyce, jednak wyznaczają pierwszeństwo publikacji.

    Autorów prosimy o zapoznanie się z wymogami technicznymi zawartymi w zakładce „Dla Autorów”.

    Przeczytaj więcej na temat Call for Papers 2020