Wpływ polityki historycznej na relacje polsko-litewskie
Słowa kluczowe:
polityka historyczna, kształtowanie pamięci, instrumentalizacja historii, Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracyAbstrakt
Artykuł dotyczy zagadnienia polityki historycznej oraz jej wpływu na wzajemne polsko‑litewskie relacje. O charakterze tych relacji decyduje wiele zróżnicowanych czynników, jednym z nich jest stosunek do własnej przeszłości i umiejętność wyakcentowania tych jej momentów, które świadczą o wielkości narodu i jego dokonaniach. Oddziaływanie historii na współczesność nie odbywa się jednak za pośrednictwem samych tylko faktów historycznych, ale także, a może przede wszystkim, sposobu ich zinterpretowania i prezentowania opinii publicznej, co śmiało można nazwać polityką historyczną. Czymś oczywistym jest, że każde państwo próbuje kształtować tę politykę w taki sposób, który pozwoli mu podkreślić swoją wartość, wyolbrzymić wydarzenia o zasadniczym dla niego znaczeniu i jednocześnie zmarginalizować lub w ogóle zepchnąć w niepamięć to, co jest powodem wstydu.
Polityka historyczna może więc zbliżać państwa, które mają podobny stosunek do wspólnej historii albo je oddalać, kiedy ocena ta jest diametralnie odmienna. W tym sensie polityka historyczna może służyć pielęgnowaniu wspólnej pamięci albo wzmacnianiu antagonizmów. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w tej części świata, gdzie historia, jak chyba nigdzie indziej, wywiera ogromny wpływ na to, jak sami siebie charakteryzujemy, jak traktujemy swoją ojczyznę, jak postrzegamy innych i na jakich zasadach opieramy budowane z nimi relacje.
Celem artykułu jest próba ukazania, w jaki sposób polityka historyczna wpływa na relacje polsko‑litewskie. Wbrew obiegowym opiniom o „najlepszych w dziejach relacjach polsko‑litewskich” faktyczny ich obraz jest daleki od ideału. Nie chodzi tu o podsycanie złych emocji, ale o pokazanie, jak bardzo względne jest postrzeganie wspólnej historii nawet w przypadku narodów, które przez wieki tworzyły jedno państwo. Badania przeprowadzono metodą analizy krytycznej, dogmatycznoprawnej oraz obserwacji sposobu kształtowania wzajemnych relacji.
Bibliografia
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997, nr 78, poz. 483, z późn. zm.).
Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, sporządzony w Wilnie dnia 16 kwietnia 1994 r. (Dz.U. 1995 nr 15, poz. 71).
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. 2023, poz. 2119).
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. 2024, poz. 17).
Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (t.j. Dz.U. 2023, poz. 102).
AW, „Proces” przeciwko królowi Jagielle ukończony, „Dziennik Bydgoski” 1930, nr 43.
Bieleń Stanisław, Tożsamość międzynarodowa Federacji Rosyjskiej, Warszawa 2006.
Birsztonas [Jonas Basanavičius], „Auszra” ir „Dziennik Poznanski’s”, „Auszra” 1983, nr 7.
Bubnys Arūnas, Vokiečių ir lietuvių saugomo policija (1941–1944), https://www.genocid.lt/Leidyba/1/arunas1.htm.
Chajewski Adam, Okoliczności wynegocjowania i podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, „Studium Vilnense A” 2017, vol. 14.
Chajewski Adam, Polityka polska wobec Litwy w latach 1989–1994, „Arcana” 1996, nr 1.
Davies Norman, Europa. Między Wschodem a Zachodem, Kraków 2007.
Giebułtowicz Jacek, O złym i dobrym traktowaniu polskich nagrobków na Litwie, https://bunt.com.pl/buntmlodychduchem/1552/-O-zlym-i-dobrym-traktowaniu-polskichnagrobkow-na-Litwie.
Grott Bogumił, Drugi front współczesnych relacji niemiecko-polskich, „Nowy Ład”, 3.03.2023, https://nlad.pl/drugi-front-wspolczesnych-relacji-niemiecko-polskich.
Grott Bogumił, Zbrodnia i grabież, „Śląsk” 2020, nr 11.
Hańderek Marek, Rosja ofiarą i wyzwolicielką? Putinowska polityka historyczna względem Polski, „Biuletyn IPN” 2020, nr 4.
IAR/PAP, Litwa oburzona polską broszurą, https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/newslitwa-oburzona-polska-broszura,nId,903771.
Januskas Pranas, POW w Kownie: obywatele dawnego WKL czy zdrajcy?, [w:] Kultura Litwy i Polski w dziejach. Tożsamość i współczesność, red. Jerzy Wyrozumski, Kraków 2000.
Jundo-Kaliszewska Barbara, Etnolingwistyczna istota nacjonalizmu litewskiego i antypolonizm Litwinów na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w., „Acta Universitatis Lodzienzis. Folia Historica” 2013, nr 91.
Jundo-Kaliszewska Barbara, Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie, Łódź 2019.
Jundo-Kaliszewska Barbara, Żurawski: Przypięcie wstążki Św. Gieorgija można potraktować jako strzał samobójczy, http://zw.lt/opinie/zurawski-przypiecie-wstazki-sw-gieorgijamozna-potraktowac-jako-strzal-samobojczy.
Kasparavičius Algis, Współcześni historycy litewscy o sprawie Wilna i stosunkach polsko-litewskich w latach 1918–1940 oraz zmiany w potocznej świadomości Litwinow, [w:] Historycy polscy, litewscy i białoruscy wobec problemów XX wieku. Historiografia polska, litewska i białoruska po 1989 r., red. Krzysztof Buchowski, Wojciech Śleszyński, Białystok 2003.
Korzeniewska Katarzyna, Polityka historyczna Litwy, [w:] Słowniki społeczne. Polityka historyczna, red. Joanna Lubecka, Maciej Zakrzewski, Kraków 2023.
Kwieciński Zbigniew, Śliwerski Bogusław (red.), Pedagogika, Warszawa 2003.
Landsbergis Vytautas, Nasz patriotyzm ich szowinizm? Rozmawia Mariusz Maszkiewicz, Toruń 2011.
Landsbergis Vytautas, Przemówienie w Sejmie litewskim 15 września 1994 o traktacie polsko-litewskim, [w:] Pozostawione historii. Litwini o Polsce i Polakach, red. Katarzyna Korzeniewska, Vladas Siratavičius, Kraków 1999.
Lietuvos Taryba skelbie lietuvos nepriklausomybę, „Lietuvos aidas”, 19.02.1918, https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_aidas.
Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_Nepriklausomyb%C4%97s_Aktas.
Lorenz W., W historii trzeba walczyć o swoje prawa. Wypowiedź Normana Davisa, „Rzeczpospolita”, 1.08.2007.
Łabno Anna, Prawne aspekty polityki historycznej, [w:] Słowniki społeczne. Polityka historyczna, red. Joanna Lubecka, Maciej Zakrzewski, Kraków 2023.
Łomnicka D., IPN: Słowa ambasadora FR to przejaw rosyjskiej propagandy, „Gazeta Polska”, 30.09.2015.
Narbutt Maja, Dwie dekady po polsko-litewskim traktacie. To gorzka prawda – daliśmy się ograć jak dzieci i niektórych spraw nie da się odwrócić, http://wpolityce.pl/swiat/193298-maja-narbutt-dwie-dekady-po-polsko-litewskim-traktacie-to-gorzka-prawda-dalismysie-ograc-jak-dzieci-iniektorych-spraw-nie-da-sie-odwrocic.
Nutarimo „Dėl Lietuvos-Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties ratifikavimo” projekto Nr. 919 svarstymas.
Otocki Tomasz, Pamięć powraca nad Wilię. Jak zmieniają się relacje litewsko-żydowskie, https://www.tygodnikpowszechny.pl/pamiec-powraca-nad-wilie-jak-zmieniaja-sierelacje-litewsko-zydowskie-185178.
Pieszko Anna, Koronacja Jagiełły: doniosłe wydarzenie czy zdrada interesów narodowych?, https://kurierwilenski.lt/2016/03/04/koronacja-jagielly-doniosle-wydarzenie-czyzdrada-interesow-narodowych/
Pietrzak Leszek, Zakazana historia 3, Warszawa 2012.
Pławski Mateusz, Na Litwie otwarto specjalną wystawę: Polacy przedstawieni jako świnie i okupanci, https://kresy.pl/wydarzenia/na-litwie-otwarto-specjalna-wystawe-polacyprzedstawieni-jako-swinie-i-okupanci.
Polak Wojciech, Galij-Skarbińska Sylwia, Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie, Kraków 2019.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia europejskiej pamięci historycznej dla przyszłości Europy, 2019/2819(RSP).
Rogalik M., Anty-Katyń, „Do Rzeczy”, 28.05–3.06.2018.
Sielezin Jan Ryszard, Post-prawda jako element polityki historycznej Rosji wobec Polski – kontekst międzynarodowy, „Facta Simonidis” 2020, nr 1.
Sienkiewicz Jan, Radość umiarkowana, „Magazyn Wileński”, 1–15.04.1994.
Słowiński Konrad, Kwestie historyczne w stosunkach polsko-rosyjskich w latach 2007–2015, „Rocznik Integracji Europejskiej” 2021, nr 15.
Trojan Marek, Litwa: Tablice mówiące o „polskiej okupacji” Wilna na ekspozycji w języku angielskim [+ foto], https://kresy.pl/wydarzenia/litwa-tablice-mowiace-o-polskiejokupacji-wilna-ekspozycji-jezyku-angielskim-foto.
Vanagaitė Rūta, Mūsiškiai, Vilnius 2016.
Wójcik Maria, Wiesti: Polska i Hitler szykowali atak na Moskwę, „Dziennik”, 24.08.2009.
Zaborski Marcin, Polityczny wymiar pomników i miejsc pamięci, [w:] Pamięć. Historia. Polityka, red. Andrzej Paweł Bieś, Marzena Chrost, Beata Topij-Stempińska, Kraków 2012.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Miscellanea Historico-Iuridica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.