W stulecie zamachu na prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Sprawa Stanisława Steigera w świetle lwowskich materiałów archiwalnych

Autor

  • Jacek Wałdoch Uniwersytet Gdański

Słowa kluczowe:

Galicja Wschodnia, II Rzeczpospolita, proces sądowy, zamach, przestępstwa antypaństwowe, konflikt narodowościowy

Abstrakt

Utworzone w Galicji Wschodniej sądownictwo doraźne miało być narzędziem do likwidacji powtarzających się poważnych przestępstw. Idea ta szybko została wypaczona, a prokuratorzy chętnie posługiwali się tym środkiem w jednostkowych przypadkach. Ofiarą tego systemu padł Stanisław Steiger, który został oskarżony o przeprowadzenie zamachu na prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 1924 roku. Tego studenta prawa wplątano do niebezpiecznej gry, w której stawką było nie tylko jego życie, ale także dobre imię Policji Państwowej oraz przyszłość Galicji Wschodniej. Przeprowadzone dwa procesy sądowe pokazały, jak z oczywistej sprawy zamieniła się ona w niezwykle skomplikowaną. Ujawniły także machinę policyjnej manipulacji, zmierzającej do ujawnienia spisku komunistycznego albo żydowsko‑komunistycznego.

Artykuł przedstawia przebieg postępowań przygotowawczych oraz sądowych na podstawie analizy zgromadzonego w Państwowym Archiwum Obwodu Lwowskiego (Дepжaвний аpxiв Львiвcькoї облacтi) materiału źródłowego. Ujawnia on szczegóły pracy policji, sędziego śledczego i prokuratora, natomiast stenogramy z rozpraw zawarte na łamach prasy przedstawiają przyjęte przez strony linie obrony i oskarżenia. Całościowy pogląd na sprawę pozwala na dostrzeżenie trudnego sąsiedztwa, opartego na lokalnych relacjach narodowościowych w Galicji Wschodniej. Zawiły jest również aspekt międzynarodowy – sprawa Stanisława Steigera była korzystna dla wywiadu niemieckiego, ochraniającego prawdziwego zamachowca i próbującego dyskredytować Polskę w oczach Ligi Narodów. Niewyjaśnionym wątkiem pozostaje postawa emigracyjnego przedstawicielstwa ukraińskiego, które finalnie nie mogło albo nie potrafiło wykorzystać toczącego się procesu do zwrócenia uwagi zachodniej opinii publicznej na problem narodowościowy w Galicji Wschodniej.

Biogram autora

Bibliografia

Państwowe Archiwum Obwodu Lwowskiego we Lwowie, (Дepжabhий Apxib Льbibcьkoї Obлacтi), Sąd Okręgowy we Lwowie, fond 11.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Komenda Główna Policji Państwowej w Warszawie (nr 349/1).

„Chwila”, Lwów, roczniki: 1924, 1925, 1926.

„Gazeta Poranna”, Warszawa, rocznik: 1924.

„Gazeta Poranna”, Lwów, rocznik: 1925.

„Gazeta Narodowa”, Warszawa, rocznik: 1925.

„Kurier Lwowski”, Lwów, rocznik: 1925.

„Kurier Poranny”, Warszawa, rocznik: 1925.

Dziennik Ustaw Państwa, rocznik 1885.

Gauden Grzegorz, Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta, Warszawa 2024.

Kocznur Jan, Z historii wymowy sądowej w b. zaborze austriackim, „Palestra” 1963, nr 7–9.

Laniewski Alfred, Zbrodnia i łzy. Dwanaście lat prokuratorskiej służby: myśli, wrażenia, przeżycia, Lwów 1936.

Łętocha Barbara, The Steiger Trial, “Justice” 2001, nr 29.

Melamed Vladimir, The trial: “And we, having lived here for 600 hundred years, are not just guests, we are masters too.” Steiger affair and ukrainian‑jewish relations in eastern galicia in the 1920s, “The Independent Cultural Journal «JI»” 2008, nr 51.

Przeworski J., O postępowaniu doraźnem, „Gazeta Sądowa Warszawska”, Warszawa, 20 grudnia 1919, nr 43.

Smirnow Jurij, Lwowskie sensacje. Tajemnice policyjnych prowokacji, „Nowy Kurier Galicyjski”, [b.m.w.], 31 maja –16 czerwca 1922, nr 10 (398).

Śmiałek Anna, Sądy doraźne w II Rzeczypospolitej, „Czasopismo Prawno‑Historyczne” 1984, nr XXXVI, z. 1.

Ustawa o postępowaniu karnym […], oprac. Kazimierz Konstanty Angerman, Warszawa 1924.

Pobrania

Opublikowane

2024-12-30

Jak cytować

W stulecie zamachu na prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Sprawa Stanisława Steigera w świetle lwowskich materiałów archiwalnych. (2024). Miscellanea Historico-Iuridica, 23(2), 417-442. https://miscellanea.uwb.edu.pl/article/view/916

Podobne artykuły

1-10 z 448

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.