Sprostowanie błędu w akcie normatywnym ogłoszonym w dzienniku urzędowym
Ключевые слова:
sprostowanie błędu, ogłaszanie prawa, akt normatywny, norma prawnaАннотация
Artykuł został poświęcony sprostowaniu błędów w aktach prawnych, które zostały wydane na podstawie nowej ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Przy sprostowaniu błędu w akcie prawnym należy zwrócić uwagę na konstrukcję błędów, na rodzaj, autora oraz przedmiot aktu prawnego, w którego ramach dokonuje się sprostowania. Poprzez sprostowanie błędu nie dokonujemy czynności kreującej normy prawne. Nie jest więc zasadą że błąd prostuje autor aktu prawnego, lecz organ, który jest odpowiedzialny za jego ogłoszenie. Sprostowanie błędu jest czynnością o charakterze redakcyjnym, technicznym. Nie kreuje ona jednak normy prawnej. Jest to czynność o charakterze deklaratoryjnym. Jednocześnie obwieszczenie o sprostowaniu błędu polega na ogłoszeniu w dziennikach urzędowych. Nabiera ono charakteru urzędowego źródła poznania prawa oznaczonego domniemaniem autentyczności. Kwestią zasadniczą jest to, że ogłoszony akt prawny z błędem jest wiążący do czasu urzędowego sprostowania tego błędu. Możemy powiedzieć, że sprostowanie błędu jest z jednej strony czynnością czysto redakcyjną, i jako taka należy do organu odpowiedzialnego za wydawanie dziennika promulgacyjnego, a nie do organu ustanawiającego dany akt prawny. Z drugiej strony sprostowanie błędu oznacza zmianę treści aktu prawnego, może więc prowadzić do zmiany normy prawnej zawartej w prostowanym akcie, a więc może mieć działanie prawotwórcze. W przywoływanej ustawie nie ma definicji błędu, zawiera ona natomiast zastrzeżenie, że sprostowanie nie może prowadzić do merytorycznej zmiany tekstu aktu prawnego. Możemy przyjąć, że dopuszczalne jest sprostowanie tylko takich błędów, które powstały na etapie ogłaszania i jednocześnie nie mają charakteru merytorycznego.
Библиографические ссылки
Banaszak Bogusław, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2009.
Czeszejko-Sochacki Zdzisław, Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2000 r., V KKN 137/99, „Przegląd Sejmowy” 2001, nr 2.
Garlicki Leszek, Kto prostuje błędy w tekście ustawy? Polemika z artykułem Piotra Radziewicza pt. „O sprostowaniu błędów w konstytucji i innych aktach prawnych”, „Przegląd Sejmowy” 2002, nr 2.
Kaleta Krzysztof, komentarz do art. 88, [w:] Konstytucja III RP w tezach orzeczniczych Trybunału Konstytucyjnego i wybranych sądów, red. Marek Zubik, Warszawa 2008.
Malinowski Andrzej, Informacja o nieobowiązywaniu przepisu, „Przegląd Legislacyjny” 2016, nr 1.
Paczocha Mirosław, Ogłaszanie samorządowych aktów prawnych (część 1), „Finanse Komunalne” 2001, nr 5.
Paczocha Mirosław, Ogłaszanie samorządowych aktów prawnych (część 2), „Finanse Komunalne” 2001, nr 6.
Radziewicz Piotr, O sprostowaniu błędów w konstytucji i innych aktach prawnych, „Przegląd Sejmowy” 2002, nr 2.
Skrzydło Wiesław, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Komentarz, Warszawa 2009.
Szczepaniak Sylwester, Ogłaszanie aktów prawa miejscowego – wybrane zagadnienia, „Samorząd Terytorialny” 2014, nr 3.
Wierczyński Grzegorz, Polska reforma ogłaszania prawa, „Przegląd Sejmowy” 2011, nr 5.
Wierczyński Grzegorz, Uwagi do rządowego projektu ustawy reformującej ogłaszanie prawa w Polsce, „Przegląd Legislacyjny” 2010, nr 4.
Wierczyński Grzegorz, Austriacka ustawa o reformie ogłaszania aktów prawnych jako potencjalna inspiracja dla polskiego prawodawcy, „Przegląd Legislacyjny” 2010, nr 1.
Wierczyński Grzegorz, Założenia do przyszłej regulacji zasad tworzenia i ogłaszania prawa, „Przegląd Sejmowy” 2008, nr 5.
Wierczyński Grzegorz, Urzędowe ogłoszenie aktu normatywnego, Warszawa 2008.
Wierczyński Grzegorz, Komentarz do par. 111, [w:] Zasady Techniki prawodawczej, Komentarz do rozporządzenia, red. Jarosław Warylewski, Warszawa 2003.
Wiktorska A., Dziennik Ustaw jako urzędowy organ przeznaczony do ogłaszania aktów normatywnych, „Przegląd Legislacyjny” 2011, nr 2–4.
Winczorek Piotr, Komentarz do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Warszawa 2008.
Wronkowska Sławomira, Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, „Przegląd Sejmowy” 2001, nr 5.
Wronkowska Sławomira, Zieliński Maciej, Komentarz do zasad techniki prawodawczej z dnia 20 czerwca 2002 r., Warszawa 2021.
Wronkowska Sławomira, Zieliński Maciej, Zasady techniki prawodawczej. Komentarz, Warszawa 1997.
Zalasiński Tomasz, Zasady prawidłowej legislacji w poglądach Trybunału Konstytucyjnego, Warszawa 2008.
Загрузки
Опубликован
Выпуск
Раздел
Лицензия
Copyright (c) 2024 Miscellanea Historico-Iuridica
Это произведение доступно по лицензии Creative Commons «Attribution-ShareAlike» («Атрибуция — На тех же условиях») 4.0 Всемирная.